EGZAMIN PAŃSTWOWY NA PRAWO JAZDY – CO WARTO WIEDZIEĆ?
Zazwyczaj od podjęcia przez zainteresowanego decyzji o przystąpieniu do kursu na prawo jazdy, aż po fizyczne uzyskanie dokumentu, mija długa (niekiedy i wyboista!) droga. Za każdym razem na jej horyzoncie majaczy jednak jeden cel, spędzając sen z powiek nawet najbardziej opanowanym kursantom: egzamin państwowy. Co warto wiedzieć na jego temat? Sprawdźmy!
Zanim przystąpisz do egzaminu państwowego…
W dalszym ciągu bardzo wiele osób uważa, że kurs na prawo jazdy rozpoczyna się w momencie zapisania się do wybranego Ośrodka Szkolenia Kierowców. W rzeczywistości jednak już przed tym krokiem wymagane jest dopełnienie niezbędnych formalności. Każdy kandydat musi bowiem:
- uzyskać orzeczenie lekarskie potwierdzające dobry stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego,
- zrobić aktualne zdjęcie,
- uzyskać numer Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) w Wydziale Komunikacji w miejscu zamieszkania.
Z tak skompletowanymi dokumentami należy udać się do wybranego OSK, aby rozpocząć zajęcia teoretyczne i praktyczne, których celem jest przygotowanie kursanta do egzaminu państwowego na prawo jazdy. To właśnie on stanowi potwierdzenie umiejętności kierującego, jednocześnie pozwalając mu w pełni legalnie prowadzić pojazd.
Jak przebiega egzamin państwowy na prawo jazdy?
Pozytywne ukończenie kursu na prawo jazdy w wybranym Ośrodku Szkolenia Kierowców upoważnia kursanta do zapisania się na egzamin państwowy. Może to zrobić w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Zdajesz prawo jazdy w Krakowie? Masz do wyboru dwie lokalizacje:
- Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie przy ul. Nowohuckiej 33a,
- Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie przy ul. Balickiej 127.
Egzamin państwowy na prawo jazdy
składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Sprawdźmy teraz, co warto wiedzieć, na temat poszczególnych etapów!
Egzamin państwowy: część teoretyczna
Część teoretyczna egzaminu państwowego na prawo jazdy opiera się na udzielaniu odpowiedzi na pytania z wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz prowadzenia pojazdu. Baza liczy około 2000 pytań, z czego zdający musi odpowiedzieć na 32 z nich: 20 na temat wiedzy ogólnej oraz 12 powiązanych z kategorią prawa jazdy. Całość odbywa się za pomocą elektronicznych narzędzi i trwa nie dłużej niż 25 minut.
W pierwszej części – czyli tej składającej się z 20 pytań – kandydat na kierowcę udziela wyłącznie odpowiedzi „tak” lub „nie”. Druga zaś (12 pytań) wymaga już bardziej szczegółowych odpowiedzi, których zdający udziela poprzez wybór opcji A, B lub C. Niektóre pytania mogą przyjmować postać filmu. Maksymalny wynik, jaki można uzyskać w trakcie egzaminu państwowego to 74 punkty. Aby zdać, wystarczy zdobyć 68 z nich.
Egzamin państwowy: część praktyczna
Po zaliczeniu części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy kandydat na kierowcę ma 6 miesięcy na przystąpienie do części praktycznej. Składa się ona z trzech etapów:
- wykonania dwóch losowych czynności, związanych z podstawową kontrolą techniczną pojazdu,
- wykonania dwóch podstawowych manewrów na placu,
- jazdy po drogach publicznych.
Zazwyczaj część praktyczna trwa 40 minut, podczas których instruktor ocenia kompetencje kursanta w prowadzeniu pojazdu oraz wykonywaniu niezbędnych manewrów.
Przygotuj się do egzaminu państwowego z OSK Rolminex w Krakowie!
Prawo jazdy to Twoje marzenie, jednak obawiasz się, że egzamin państwowy uniemożliwi jego realizację? Wybierz Ośrodek Szkolenia Kierowców Rolminex, który doskonale przygotuje Cię do tego przedsięwzięcia! Nauczymy Cię, jak sprawnie i zgodnie z przepisami poruszać się po Krakowie, jednym z największych miast w Polsce! Dzięki temu już żadna podróż nie będzie dla Ciebie wyzwaniem!