KURS DIAGNOSTA SAMOCHODOWYCH KRAKÓW

Diagnosta samochodowy to specjalista doskonale znający się na mechanice oraz przepisach prawa drogowego. Posiada odpowiednie kwalifikacje do tego, by dopuszczać auta do ruchu – zajmuje się oceną stanu technicznego w stacji kontroli pojazdów. Aby nim zostać, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia.

Zdobywa się je po ukończeniu specjalnego kursu oraz zdaniu egzaminu organizowanego przez Transportowy Dozór Techniczny. 

Chciałbyś pracować w tym zawodzie? Wyjaśniamy, jak wygląda kurs na diagnostę samochodowego w Krakowie, a także co jeszcze powinieneś o nim wiedzieć!

kurs diagnosta samochodowy kraków

kurs na diagnostę samochodowego

Kurs na diagnostę samochodowego w Krakowie – jak przebiega? Na co się przygotować?

Kurs na diagnostę samochodowego składa się z kilku części, dotyczących różnych aspektów pracy w tym zawodzie. Głównie dotyczą zagadnień w zakresie m.in.:

 • przeprowadzania okresowych badań technicznych pojazdów oraz sprawdzania i oceny prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdów,
 • przeprowadzania badania technicznego autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h,
 • przeprowadzania badania technicznego pojazdu przystosowanego do zasilania gazem (LPG, CNG oraz LNG),
 • przeprowadzania badania technicznego pojazdu przeznaczonego do przewozu towarów niebezpiecznych (ADR),
 • przeprowadzania badania technicznego pojazdu:

a) związanego z badaniem pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą,

b) skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, o ile pojazd wymaga specjalistycznego badania,

c) w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym.


szkolenie na diagnostę samochodowego w krakowie

Kto może uczestniczyć w szkoleniu?

oria oraz objaśniane są wszystkie przepisy. Następnie kursanci biorą udział w zajęciach praktycznych w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Podczas nich prowadzący prezentują jak należy dokładnie weryfikować stan techniczny auta, od m.in. sprawdzania luzów na przegubach, przez kontrolę płynów i testowanie hamulców, aż po ocenę poziomu świateł. Uczestnicy dowiadują się też, jak wypełnia się stosowną dokumentację oraz jak powinno się postępować w konkretnych sytuacjach.

W szkoleniu na diagnostę samochodowego może uczestniczyć każda osoba, która spełnia przynajmniej jeden z poniższych wymogów:

 • posiada co najmniej średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej,
 • posiada 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją,
 • posiada dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej,
 • posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C,
 • nigdy nie była karana wyrokiem sądowym za przestępstwo umyślne,
 • posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego, wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji,
 • jest wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

uprawnienia diagnosty samochodowego

Jak zdobyć uprawnienia diagnosty samochodowego?

Aby otrzymać uprawnienia, trzeba wykupić i ukończyć kurs diagnosty samochodowego. Koszt udziału w takim szkoleniu to ok. 2000-2500 zł.

Następne należy pozytywnie zaliczyć państwowy egzamin (teoretyczny i praktyczny) odbywający się przed Transportowym Dozorem Technicznym, za który trzeba zapłacić 270 zł.


wymagania na stanowisko diagnosty samochodowego

Diagnosta samochodowy – wymagania

Diagnostą samochodowym można zostać wtedy, gdy spełnia się jedno z czterech głównych wymagań. Kandydat musi posiadać:

 • wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej i udokumentowane 6 miesięcy praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów,
 • średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności samochodowej oraz udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów,
 • wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności innej niż samochodowa, a także udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów,
 • średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności innej niż samochodowa, a do tego udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów – jeśli w trakcie studiów odbywał praktykę objętą programem kształcenia na podstawie umowy między uczelnią, a stacją kontroli pojazdów, to wlicza się ją do wymaganego okresu praktyki zawodowej.

Sprawdź nasze opinie w Google!

Żaba Syberyjska
Żaba Syberyjska
2021-11-10
Zweryfikowana
Szkoła na piątkę! Miałem przyjemność jeździć z Panem Wojtkiem U., który zna się na swojej robocie, a dodatkowo jest niezwykle miły i profesjonalny. Polecam serdecznie!
Wójcik
Wójcik
2021-11-10
Zweryfikowana
Super obsługa oraz pełen profesjonalizm !!! Bardzo polecam !!!
Natalia P
Natalia P
2021-11-07
Zweryfikowana
Bardzo dobra szkoła jazdy! Miła atmosfera na zajęciach oraz w biurze 🙂 Uczyłam się jeździć autem z automatyczną skrzynią biegów z Panem Tomaszem- miły i cierpliwy instruktor 😉 Fajnie było zdawać egzamin na aucie, którym uczyłam się jeździć 🙂 Egzamin zdany za pierwszym razem:) Zdecydowanie polecam ! Automat jest super !
Czacha Czachowski
Czacha Czachowski
2021-10-28
Zweryfikowana
Fajny, rzeczowy instruktor na teorii, sympatyczna babeczka na sekretariacie. Zobaczymy jak będzie na praktykach. Póki co bardzo pozytywnie.
Ola Kasznik
Ola Kasznik
2021-10-27
Zweryfikowana
Szkoła jazdy na medal, miałam przyjemność jeździć z Panem Grzegorzem K. Świetny instruktor, dobre podejście do kursanta, opanowany, spokojny, atmosfera w czasie jazdy na duży plus, z czystym sumieniem mogę polecić. Stres mi nieznany, . Egzamin przebiegł z innym instruktorem Panem Mirosławem, również godny polecenia. Panie w biurze pomocne, miłe, wszystko można załatwić od ręki. Daje 6+ 😀
WpKrWn
WpKrWn
2021-10-25
Zweryfikowana
Polecam! Pełen profesjonalizm, dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Pełen profesjonalizm ze strony instruktora pana Wojciecha U.
Jakub Reperowicz
Jakub Reperowicz
2021-10-21
Zweryfikowana
Bardzo dobra szkoła, polecam. Przygotowywuje w profesjonalny sposób. Jest też łatwy kontakt z biurem. W szczególności polecam instruktora p. Pawła Kamińskiego.
Natalia Latała
Natalia Latała
2021-10-17
Zweryfikowana
Szkoła jazdy na najwyższym poziomie! W biurze zawsze miła atmosfera i pełen zasób informacji. Miałam przyjemność być kursantką pana Pawła Kamińskiego, którego polecam każdemu! Przekazał mi ogromną dawkę wiedzy zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Zawsze zaangażowany i spokojny. Można zapomnieć o stresie i czerpać przyjemność z każdej jazdy😃
Martyna Kardas
Martyna Kardas
2021-10-13
Zweryfikowana
Najlepsza szkoła jazdy! Szczególnie polecam instruktora p. Pawła Kamińskiego, świetne podejście do kursanta, rzetelne przygotowanie do egzaminu i ogromna dawka wiedzy😀

Kurs diagnosta samochodowy Kraków – FAQ

Czym zajmuje się diagnosta samochodowy?

Diagnosta samochodowy może pracować w stacji kontroli pojazdów, w warsztacie, salonie albo serwisie samochodowym. Bada stan techniczny aut, orzekając o tym, czy nadają się do ruchu drogowego.

Ile zarabia diagnosta samochodowy?

Diagnosta samochodowy może zarabiać od 3500 do nawet 6000 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia w dużej mierze zależy od jego doświadczenia, a także miejsca, w którym pracuje.

Jak zdobyć uprawnienia diagnosty samochodowego?

Aby zdobyć uprawnienia diagnosty samochodowego, trzeba ukończyć specjalny kurs oraz zdać egzamin.

Kurs na diagnostę samochodowego – jak przebiega?

Kurs na diagnostę samochodowego składa się z dwóch części: teoretycznej (w formie wykładów) i praktycznej (w formie zajęć na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów). Szkolenie łącznie trwa 116 godzin.