Obowiązki właściciela firmy transportowej z zakresu ADR i nakładane kary za ich nieprzestrzeganie

Przy przewozie towarów niebezpiecznych w ilościach wymagających oznakowania jednostki transportowej tablicami barwy pomarańczowej przodu i tyłu oraz przy dokonywania pakowania, załadunku i rozładunku towarów ADR z takich pojazdów (przy przewozie w sztukach przesyłki, luzem lub w cysternach przy stosowaniu wszystkich przepisów ADR w tym przeszkolenia kierowcy na kursie ADR – czyli jest to pełny ADR) :

- wymagane jest od 2003 r. w całej Europie podpisanie i przechowywanie w siedzibie firmy pisemnej umowy o wyznaczeniu doradcy ADR co jest kontrolowane przez Inspekcję Transportu Drogowego i często zagraniczni partnerzy wymagają przesłania do wglądu tej umowy przed nawiązaniem współpracy w zakresie transportu towarów ADR
- wyznaczony doradca ADR corocznie na początku roku opracowuje za poprzedni rok (na podstawie danych otrzymanych od właściciela firmy transportowej) roczne sprawozdanie z zakresu pakowania, załadunku, przewozu i rozładunku towarów niebezpiecznych, które po zatwierdzeniu przez szefa firmy transportowej ma być przesłane do końca lutego do Inspekcji Transportu Drogowego właściwej ze względu na siedzibę firmy transportowej.
- wyznaczony doradca ADR opracowuje w razie potrzeby „Plan ochrony towarów dużego ryzyka” który jest przechowywany przez wyznaczoną osobę w siedzibie firmy transportowej, która w imieniu właściciela firmy transportowej podejmuje decyzję co kierowca powinien zrobić w sytuacjach zagrożenia. Doradca ADR przeprowadza dodatkowe szkolenia z zakresu ochrony dla kierowców pojazdów ADR i pracowników wykonujących czynności przy towarach dużego ryzyka oraz aktualizuje na bieżąco ten plan ochrony.
Kary za nieprzestrzeganie powyższych:
- Za brak posiadania takiej pisemnej umowy o wyznaczeniu doradcy ADR Inspekcja Transportu Drogowego nakłada na właściciela firmy transportowej karę 5000 PLN.
- Za nieprzesłanie tego sprawozdania w określonym terminie Inspekcja Transportu Drogowego nakłada na właściciela firmy transportowej karę do 5000 PLN.
- Za brak tego planu ochrony w siedzibie firmy Inspekcja Transportu Drogowego nakłada na właściciela firmy transportowej karę 5000 PLN.

Wyznaczony doradca ADR na bieżąco w razie zmiany przepisów aktualizuje i przesyła dla kierowców 4 stronicową, wydrukowaną w kolorze w formacie każdej strony A4, „Instrukcję pisemną zgodną z ADR” (instrukcję pisemną dla kierowcy) która jest taka sama dla wszystkich towarów niebezpiecznych i wszystkich sposobów przewozu oraz jest ważna do następnej zmiany przepisów ADR. Powinna być ona napisana w języku zrozumiałym w mowie i piśmie przez kierowcę (czyli wystarczy iż będzie napisana po polsku i jest ważna we wszystkich państwach stosujących ADR), powinna ona znajdować się w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym oraz każdy przeszkolony członek załogi pojazdu powinien posiadać własny egzemplarz tej instrukcji.
Kary za nieprzestrzeganie powyższych:
Jest to II kategoria wykroczenia: nałożona kara w wysokości 300 PLN oraz obowiązek uzupełnienia tej instrukcji do zakończenia przewozu ADR.
Wyznaczony doradca ADR na bieżąco w razie zmiany przepisów przesyła informacje o ważnych zmianach przepisów ADR, przeprowadza w razie potrzeby dodatkowe szkolenia oraz informuje o zmianach w wyposażeniu jednostek transportowych w gaśnice i w sprzęt (skrzynkę ADR) do wykonywania działań ratowniczych przez kierowcę do czasu przybycia służb ratowniczych. Niektóry sprzęt ochronny ze skrzynki ADR przewidziany jest dla każdego przeszkolonego członka załogi pojazdu i trzeba o tym pamiętać przy dwuosobowej obsadzie jednostki transportowej !!!!!
Kary za nieprzestrzeganie powyższych:
Jest to II kategoria wykroczenia: nałożona kara w wysokości 200 PLN za każdy brakujące element wyposażenia skrzynki ADR, 500 PLN za brak gaśnicy oraz obowiązek uzupełnienia tego wyposażenia do zakończenia przewozu ADR.