PLANUJESZ ZROBIĆ PRAWO JAZDY W 2021 ROKU? SPRAWDŹ, JAKIE ZASADY OBOWIĄZUJĄ NOWYCH KIEROWCÓW

Na zrobienie prawa jazdy nigdy nie jest za późno! Jeżeli więc zdecydowałeś, że to właśnie w bieżącym roku postarasz się zdobyć uprawnienia na prowadzenie pojazdów kat. B, koniecznie zapoznaj się ze zmianami, jakie obowiązują na egzaminie państwowym na prawo jazdy w 2021 roku. Sprawdź też, o jakich przepisach powinien pamiętać każdy świeżo upieczony – jak i doświadczony! – kierowca. To co, zaczynamy? 

PLANUJESZ ZROBIĆ PRAWO JAZDY W 2021 ROKU? SPRAWDŹ, JAKIE ZASADY OBOWIĄZUJĄ NOWYCH KIEROWCÓW

Formuła przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy pozostaje niezmienna od lat. W dalszym ciągu osoba, która ubiega się o uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, tuż po zakończonym kursie w szkole jazdy, musi pozytywnie przejść egzamin państwowy, składający się z części teoretycznej i praktycznej. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w trakcie trwania egzaminu każdy zdający ma obowiązek zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki ochronnej. To jednak nie wszystkie zmiany, na jakie musi przygotować się przyszły kierowca. Co jeszcze warto wiedzieć? 

Koszt prawa jazdy w 2021 roku 

Zasadniczo koszt prawa jazdy w 2021 roku nie uległ zmianie, jeżeli weźmiemy pod uwagę standardowe opłaty. Za egzamin teoretyczny nadal zapłacimy 30 zł, za praktyczny zaś 140 zł. Również opłata za obowiązkowe badania lekarskie pozostaje niezmienna, wynosząc średnio od 150 do 200 zł. Wydanie prawa jazdy wiąże się zaś z kwotą 100 zł i 50 gr. Standardowo więc kierowca musi liczyć się z koniecznością przeznaczenia na powyższe formalności ok. 500 zł. Nie da się jednak ukryć, że zmiana dotknęła kosztów kursu na prawo jazdy. Obecnie większość ośrodków szkoleniowych oferuje ceny od 2500 do 3000 zł za cały kurs na prawo jazdy kat. B. Szukasz najlepszej oferty? Koniecznie zapoznaj się z cennikiem OSK Rolminex w Krakowie

Zmiany w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy kat. B w 2021 roku nadal składa się z 32 pytań, z czego 20 z nich dotyczy podstawowej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, z kolei 12 pozostałych dotyka wiedzy z konkretnej kategorii. Aby pozytywnie zdać teoretyczny egzamin państwowy, kandydat musi uzyskać 68 punktów z 74 możliwych. Zasadniczo pula pytań od lat operuje na tych samych lub podobnych zadaniach. Warto jednak pamiętać, że co roku jest ona na bieżąco aktualizowana. Baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kat. B w 2021 roku została więc uzupełniona o nowe, niekiedy podchwytliwe pytania.

Prawo jazdy kat. B – zmiany w egzaminie praktycznym 

Z kolei część praktyczna egzaminu na prawo jazdy kat. B w 2021 roku uległa zmianie pod względem organizacyjnym. Skróceniu uległa bowiem przerwa pomiędzy kolejnymi egzaminami – wcześniej wynosiła ona 50 min, obecnie zaś 45 min. Co więcej, egzamin, który się nie odbył, nie zostaje wliczony do liczby egzaminów, które danego dnia może przeprowadzić instruktor. Dzięki temu więcej osób dziennie może podjąć się próby zdobycia prawa jazdy. 

Pierwsza podróż przed Tobą? Pamiętaj o nowych przepisach! 

Odebrałeś prawo jazdy i już nie możesz doczekać się, aż samodzielnie pokonasz pierwsze kilometry? Zanim siądziesz za kółkiem, przypomnij sobie najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2021 roku! Przede wszystkim nie musisz już wozić przy sobie dokumentu prawa jazdy, aby okazać je w trakcie kontroli – wszelkie niezbędne formalności policja sprawdzi w elektronicznej bazie CEPiK. 

Najbardziej znaczące zmiany dla kierowców dotyczą jednak kwestii pierwszeństwa pieszych. Obecne prawo nakłada na kierującego pojazdem obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie tylko tym, którzy już znajdują się na pasach, ale również tym, którzy dopiero na nie wchodzą. Przy przejściach należy więc zachować szczególną ostrożność! Uregulowaniu uległ także stały limit prędkości w terenie zabudowanym – bez względu na porę dnia, można poruszać się w nim 50 km/h. Zmianę zaprowadzono także w kontrowersyjnym aspekcie „jazdy na zderzaku”. Obecnie każdy kierowca jest zobligowany do zachowania odległości od jadącego przed nim samochodu, która ma wynosić połowę prędkości, z którą porusza się jego pojazd. Za nieprzestrzeganie przepisów dla kierowców w 2021 roku grożą wysokie mandaty!