PRAWO JAZDY NA MOTOCYKL. CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ, ZANIM PRZYSTĄPISZ DO KURSU?

Lubisz dynamiczną jazdę i nowe wyzwania, a adrenalina zajmuje istotne miejsce w Twoim życiu? A może rodzinny samochód nie spełnia już Twoich oczekiwań? Co powiesz na zaawansowany kurs na prawo jazdy na motocykl, dzięki któremu szybko opanujesz najważniejsze kwestie, związane z prowadzeniem jednośladu? Zanim jednak zapiszesz się na szkolenie, sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat! 

Prawo jazdy na motocykl. Jaka kategoria?

Na polskich drogach żaden pojazd nie daje tyle wolności i swobody, co motocykl! Nie jest więc niczym zaskakującym, że z roku na rok coraz więcej zainteresowanych decyduje się rozpocząć kurs motocyklowy w szkole jazdy. Obowiązujące przepisy posiadają jednak pewne podziały, które jasno określają, jakim rodzajem pojazdu można poruszać się po pozytywnym zaliczeniu kursu z danej kategorii. Jakie wyróżniamy i co trzeba zrobić, by spełnić wymagania? 

Prawo jazdy kat. AM

Kategoria AM jest dostępna dla wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia i uzyskali zgodę opiekuna prawnego na prowadzenie pojazdu. Uprawnia ona do jazdy: 

  • motorowerem wyposażonym w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy do 4 kW, który rozwija maksymalną prędkość do 45 km/h,
  • czterokołowcem lekkim o masie własnej do 350 kg i maksymalnej prędkości do 45 km/h. 

Posiadając prawo jazdy kat. AM,  można zatem prowadzić skuter czy motocykl z manualną skrzynią biegów, których rozwijana prędkość nie przekracza 45 km/h. 

Prawo jazdy kat. A1

Kurs na prawo jazdy kat. A1 jest z kolei przeznaczony dla osób, które ukończyły 16 lat. Również w tym wypadku wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Kategoria A1 uprawnia do prowadzenia: 

  • motocykla, którego pojemność skokowa nie przekracza 125 cm³, moc nie przekracza 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg,
  • motocykla trójkołowego, którego moc nie przekracza 15 kW,
  • pojazdów z kat. AM. 

Prawo jazdy kat. A2 

Prawo jazdy kat. A2 jest dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich. Dzięki niemu zyskują oni dostęp do prowadzenia większych jednośladów, czyli: 

  • motocykla, którego moc nie przekracza 35 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 02, kW/kg, 
  • motocykla trójkołowego, którego moc nie przekracza 15 kW, 
  • pojazdów z kat. AM. 

Prawo jazdy kat. A

Kategoria A prawa jazdy daje największe uprawnienia kierującym, jednak jest też najbardziej wymagająca. O uzyskanie dokumentu może ubiegać się każdy, kto ukończył 20. rok życia i co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kat. A2 lub każdy, kto ukończył 24. rok życia, jeżeli nie ma prawa jazdy kat. A2. Prawo jazdy kat. A uprawnia do prowadzenia:

  • motocykla,
  • motocykla z bocznym wózkiem,
  • motocykla z przyczepą, których masa nie przekracza masy motocykla + 100 kg,
  • pojazdów z kat. AM. 

Prawo jazdy na motor a kategoria B

Aby uzyskać możliwość prowadzenia motocykla, nie zawsze jednak konieczne jest uczęszczanie na kurs motocyklowy w szkole jazdy. Do prowadzenia pojazdów z kat. A1 uprawnia bowiem także prawo jazdy kategorii B po trzech latach od jego uzyskania! Warto jednak pamiętać, że kierowanie tymi pojazdami znacząco się od siebie różni. Dlatego jazda motocyklem zawsze powinna być poprzedzona specjalistycznym przygotowaniem. 

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Proces, którego celem jest uzyskanie uprawnień do kierowania motocyklem, w praktyce nie różni się od kursów jazdy z innej kategorii. W pierwszej kolejności kandydat musi wybrać szkołę jazdy, odbyć obowiązkowe badania lekarskie oraz wyrobić numer PKK. W następnej kolejności jest on zobowiązany pozytywnie zaliczyć kurs na prawo jazdy na motor, co otwiera przed nim możliwość zapisania się na egzamin państwowy z prawa jazdy. Jego zdanie uprawnia zaś do odebrania prawa jazdy z wyznaczonego urzędu. 

Kurs motocyklowy w Krakowie? Wybierz OSK Rolminex! 

Interesuje Cię oferta kursów motocyklowych w Krakowie? W Ośrodku Szkolenia Kierowców Rolminex z pewnością znajdziesz dla siebie najlepszą opcję! Prowadzimy profesjonalne kursy jazdy z każdej kategorii, dlatego to tylko od Ciebie zależy, za sterami jakiego pojazdu zasiądziesz!