Ile kosztuje prawo jazdy na motor?

ile kosztuje prawo jazdy na motocykl

Wiosna i lato to wspaniały czas na jazdę motorem. Szybkość, piękne krajobrazy, wiatr we włosach – to tylko niektóre z zalet jaki wiążą się z jazdą na motocyklu. Jeśli chcesz zacząć jeździć na jednośladzie, obowiązkiem jest zrobić prawo jazdy na ten pojazd. Jaka jest cena prawa jazdy na motor i jak wygląda sam kurs?

Kochasz jazdę motocyklem? Nic dziwnego!

Wśród mężczyzn, ale i kobiet jest wiele amatorów szybkiej jazdy jednośladami. Podróżowanie motocyklem na krótszych lub dłuższych trasach trudno porównać z czymkolwiek innym. Motor daje uczucie pełnej swobody i nieograniczonej wolności, a pęd powietrza na skórze to coś wspaniałego. 

Podróżowanie motorem to jeden z ciekawszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. To także zastrzyk adrenaliny, który kochają osoby jeżdżące jednośladami.

Może to być także wspaniałe hobby kolekcjonerskie, zwłaszcza jeśli kochasz stare maszyny. Jazda na motocyklu nie musi mieć określonego celu, bo to sama podróż jest tutaj celem, bogatym w przygody i doznania. Jakie prawo jazdy zrobić, by móc jeździć motocyklem i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl 2023?

Prawo jazdy na motor a kategoria B

Zależnie od tego, czy zamierzasz jeździć skuterem, motorowerem czy motocyklem, musisz spełnić inne warunki, by poruszać się daną maszyną. Czy mając kategorię prawa jazdy B można jeździć motorem? Zależy. Ta kategoria uprawnia do prowadzenia jednośladu, którego pojemność skokowa silnika posiada mniej niż 123 cm sześcienne, posiada moc poniżej 11kW i stosunek mocy do masy własnej poniżej 0,1 kW/kg. Te parametry uprawniają więc posiadacza prawa jazdy kategorii B do prowadzenia skutera lub motoroweru. 

Jeśli nie posiadasz prawa jazdy kategorii B, a chcesz jeździć motorowerem lub skuterem, musisz przystąpić do kursu i egzaminu na kategorie AM, A1 lub A2. Ta pierwsza uprawnia kierowcę (po ukończeniu 14. roku życia) do prowadzenia motoroweru lub czterokołowca o masie własnej do 350kg oraz prędkości do 45km/h. Kategoria A1 dedykowana jest osobom po ukończeniu 16. roku życia, zaś kategoria A2 osobom pełnoletnim. 

Ile kosztuje prawo jazdy na motor 125? Do prowadzenia takiego motocykla uprawnia kategoria A1, a sam kurs kosztuje średnio 2500zł. Jednoślad o mocy nieprzekraczającej 35 kW można prowadzić uzyskując prawo jazdy kategorii A2, a koszt kursu także waha się w okolicach 2700 – 3000zł. 

Prawo jazdy na motor – cennik

Jeśli Twoim celem jest uzyskanie jak największych uprawnień motorowych, powinieneś zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A. O to prawo jazdy można ubiegać się po ukończeniu 20. roku życia, jeśli uprzednio kierowca posiadał prawo jazdy kategorii A2 przez minimum 2 lata lub po ukończeniu 24 lat, jeśli prawa jazdy kategorii A2 nie posiadał. 

Kurs prawa jazdy kategorii A na motocykl składa się z 30 godzin nauki teoretycznej i 20 godzin jazd, o ile kandydat na kierowcę nie posiadał uprzednio prawa jazdy A2. Jeśli zaś legitymuje się taką kategorią, zobowiązany jest do „wyjeżdżenia” 10 godzin jazd. 

Prawo jazdy kategorii A uprawnia do prowadzenia motocykla, również z bocznym wózkiem (pojazd wielośladowy), do prowadzenia motocykla z przyczepką o masie nie większej niż masa motocykla oraz do prowadzenia pojazdów jak skuter czy motorower.  Cena kursu to ok. 2800 -3000zł.

Przed rozpoczęciem kursu trzeba dokonać kilku formalności, przede wszystkim wyrobić sobie profil kandydata na kierowcę PKK) w starostwie. Wymagane jest także poddanie się badaniom lekarskim, które ocenią, czy kandydat nadaje się na kierowcę i czy jego stan zdrowia pozwala mu na jazdę jednośladem. 

Kurs na motocykl kończy się egzaminami wewnętrznymi (teoria i praktyka) oraz egzaminem państwowym. Tak jak w przypadku prawa jazdy kategorii B, osoba egzaminowana musi odpowiednio przygotować jednoślad do jazdy, sprawdzić jego stan techniczny i wszystkie elementy, które są niezbędne do bezpiecznej jazdy. Kursant poddany jest także zadaniom na placu manewrowym, a następnie odbywa jazdę w ruchu miejskim. 

Po pozytywnym zdaniu egzaminu, kierowca zobowiązany jest wnieść opłatę w wysokości 100,50zł oraz odebrać dokument w urzędzie.