Jazda motocyklem to swoboda, wolność i przyjemność. By jeździć jednośladami jak motorower, skuter lub motor, trzeba odbyć odpowiednie kursy i zdać egzaminy uprawniające do takiej jazdy. Obecnie wyróżniamy aż cztery kategorie prawa jazdy na motor: AM, A2, A1 oraz A. Jeśli zamierzasz wsiąść na jednoślad, warto się z nimi zaznajomić i sprawdzić jaką kategorię prawa jazdy potrzebujesz zrobić.
Kategorie prawa jazdy na motor
Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące jazdy motorem zmieniły się około 10 lat temu, kiedy to wprowadzono kategorie AM oraz A2. Obecnie więc mamy aż cztery kategorie prawa jazdy na motor, a są to AM, A1, A2 i, najpopularniejsza, kategoria A. Każda z kategorii uprawnia do czegoś innego, czyli do prowadzenia jednośladu o różnych parametrach technicznych oraz w określonej kategorii wiekowej.
Motocykle to dość szeroka grupa pojazdów, która różni się wieloma aspektami, m.in. rozwijaną mocą i prędkością. Zróżnicowanie kategorii praw jazdy na motor daje możliwość poruszania się tego typu jednośladem już młodym osobom, które mają tym samym możliwość oswajać się z zasadami ruchu drogowego i przepisami.
Kategoria AM
Kategoria AM to podstawowa z kategorii prawa jazdy na motocykl. By ją uzyskać wystarczy mieć ukończone 14 lat. Kategoria AM uprawnia młodą osobę do prowadzenia takich pojazdów jak motorower, czterokołowiec lekki czy zespół pojazdów. Co cechuje poszczególne maszyny? Motorower kierowany zgodnie z kategorią AM nie może posiadać pojemności silnika spalinowego większej niż 50 cm³ lub elektrycznego większej niż 4 kW.
Prędkość maksymalna jaką można rozwijać zgodnie z tą kategorią to 45 km/h. Czterokołowiec lekki to np. quad, który także rozpędza się maksymalnie do 45 km/h, a jego masa nie przekracza 350 kg. Zespól pojazdów to motorower lub quad połączone z przyczepą. Jeżeli kierowca posiada już prawo jazdy w kategorii A,B, C lub innych, automatycznie posiada także wszelkie uprawnienia drogowe, jakie nadaje posiadanie kategorii AM.
Kategoria A1
Kategoria ta przeznaczona jest dla kierowców, którzy ukończyli 16 lat. Uprawnia ona do prowadzenia:
- pojazdów z kategorii AM,
- motocykla o pojemności silnika do 125 cm³, który ma maksymalną moc 11 kW i w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,1 kW/kg,
- motocykle trójkołowego o mocy do 15kW,
- zespołu powyższych pojazdów wraz z przyczepą.
Jest to więc kategoria, dzięki której można poruszać się jednośladem jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności.
Kategoria A2
Kategoria ta przeznaczona jest osobom pełnoletnim i jest to prawdziwy „wstęp” do posiadania kategorii A w przyszłości. Kategoria ta uprawnia do prowadzenia:
- motocykla o maksymalnej mocy 35 kW, w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg,
- motocykla trójkołowego o maksymalnej mocy 15 kW,
- zespołu tychże pojazdów połączonych przyczepą.
Kategoria A
Kategoria ta uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdów objętych kategorią AM oraz wszystkich innych rodzajów motocykli. O kategorię A można ubiegać się po ukończeniu 24. roku życia lub po ukończeniu 20. roku życia w przypadku, jeśli od minimum 2 lat kierowca legitymuje się prawem jazdy kategorii A2.
Dlaczego warto?
Jazda jednośladem to czysta przyjemność, co potwierdzą wszyscy wybierający taki właśnie środek transportu. To uczucie swobody i wolności, o które ciężko w jakimkolwiek innym pojeździe. To także bardzo funkcjonalny środek transportu, którym wygodnie jest się poruszać także po zatłoczonym mieście i na dalekie odległości. Jeżdżąc motocyklem nie stresują Cię korki czy ograniczone miejsca parkingowe. Jazda motocyklem to frajda i adrenalina, prędkość i radość. Ale to także świetny trening koncentracji, doskonalenie funkcji poznawczych oraz sposób na redukcję stresu.
Jazda każdym pojazdem to także odpowiedzialność. By zostać dobrym kierowcą trzeba praktyki i dobrej znajomości przepisów ruchu drogowego. Priorytet to bezpieczeństwo.