Ile trwa i jak wygląda kurs prawa jazdy na motor?

Ile trwa i jak wygląda kurs prawa jazdy na motor

Jazda motocyklem to coś, co trudno przyrównać do czegokolwiek innego. To połączenie frajdy, adrenaliny razem z wymiarem praktycznym. Motorem dojedziesz szybko wszędzie, bez konieczności martwienia się o zakorkowane ulice czy ograniczone miejsca parkingowe.

By jednak zacząć jeździć motorem, musisz zapisać się najpierw na kurs prawa jazdy kategorii A, a następnie zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Jak wygląda nauka w szkole jazdy przygotowująca do jazdy na motorze?

Motor – moje marzenie!

Już dawno pożegnaliśmy się z jedynym podziałem motocykli na te uliczne oraz te terenowe. Dziś motory i ich konstrukcje umożliwiają przeróżne style jazdy, maszyny są coraz bardziej specjalistyczne i produkowane według coraz bardziej wyśrubowanych wymagań, co do ich użytkowania.

Marzy Ci się jazda motocyklem sportowym, cruiserem, chooperem, enduro czy inną ciekawą maszyną? Prawo jazdy kategorii A uprawnia do poruszania się każdym rodzajem motocykla, maszynami dynamicznymi, zwrotnymi czy też przystosowanymi do off – roadu i wymagającego terenu.

Motor daje radość, poczucie wolności, zastrzyk adrenaliny. Jeżdżąc jednośladem od razu zwrócisz na siebie uwagę, ponieważ motocykle zawsze budzą podziw. To świetna alternatywa dla auta, które jest znacznie droższe w utrzymaniu i nie daje takiej swobody podróżowania i takich doznań jak stylowy, szybki jednoślad.

Prawo jazdy na motor – ile trwa?

Kategorią prawa jazdy dedykowaną motorom o wszelkich parametrach technicznych jest kategoria A. By zapisać się na taki kurs, trzeba spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest wiek kandydata na kierowcę. Kurs prawa jazdy kategorii A można rozpocząć po ukończeniu:

  • 24. roku życia,
  • 20. roku życia, o ile kierowca od minimum 2 lat legitymuje się prawem jazy kategorii A2 (uprawnia ono do prowadzenia motocykli o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg, motocykli trójkołowych do 15 kW oraz motorowerów i quadów).

Prawo jazdy A pozwala kierowcy prowadzić każdy motocykl (niezależnie od jego mocy) oraz skutery, motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe. Pozwala także na prowadzenie zespołu pojazdów, a więc wymienionych jednośladów wraz z przyczepą (ciężar przyczepy nie może przekraczać masy własnej motoru lub 100 kg).

Zanim przystąpisz do kursu na prawo jazdy kategorii A, jesteś zobowiązany wyrobić sobie Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). W tym celu trzeba uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia jednośladu oraz zrobić zdjęcie do dokumentu (3,5 cm x 4,5 cm). PKK wyrobić należy w wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy, pod którą podlega Twój adres zamieszkania.

Prawo jazdy kategorii A można zrobić w kilka tygodni. Całość kursu obejmuje 30 godzin nauki teorii oraz 20 godzin jazdy w terenie.

Prawo jazdy na motor – jak wygląda?

Pierwsza część kursu na prawo jazdy kategorii A to część praktyczna, czyli wykłady. Część ta obejmuje naukę przepisów ruchu drogowego, specyfiki jazdy na motorze i zasad bezpieczeństwa związanych z tą jazdą. Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii A1 lub A2 możesz być zwolniony z kursu teoretycznego, w innych przypadkach jest on obowiązkowy. Teoretyczna część kursu kończy się wewnętrznym egzaminem w szkole jazdy.

Kolejna część to praktyka, czyli jazda motorem w terenie. Nauka obejmuje jazdę po placu manewrowym oraz jazdę w ruchu drogowym – w mieście i poza nim. Zależnie od umiejętności kursanta, dobierany jest dla niego motocykl o większej lub mniejszej mocy – może to być np. Yamaha Mt – 07. Praktyczna nauka obejmuje również szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które jest obowiązkowe. Część praktyczna także kończy się egzaminem wewnętrznym w szkole jazdy.

Po ukończonym pomyślnie kursie zostaje przystąpić do egzaminu państwowego. Wybierz naszą szkołę, a przygotujemy Cię do niego na najwyższym poziomie! Z nami poznasz wszelkie techniki jazdy oraz zasady bezpiecznego prowadzenia motocykla.