Na jakich motocyklach zdaje się prawo jazdy na motocykl?

Na jakich motocyklach zdaje się prawo jazdy na motocykl

Marzysz o poruszaniu się po kraju lub Europie jednośladem jakim jest motocykl? Przed Tobą więc wyzwanie jakim jest zapisanie się na kurs prawa jazdy, zaliczenie wiedzy z części teoretycznej i praktycznej oraz przystąpienie do egzaminu państwowego. By jeździć motocyklem trzeba wiedzieć, jak robić to bezpiecznie i przepisowo. Tylko wtedy będzie to frajdą i przyniesie Ci wiele korzyści. Jakie motory na egzaminie na prawo jazdy oferują ośrodki egzaminacyjne?

Dlaczego motocykl?

Pragniesz mknąć po autostradach, szybkich drogach lub może po piaszczystym czy kamienistym terenie? Motocykle to najlepszy środek transportu, którym dojechać można dosłownie wszędzie. Kochamy motocykle za to, że dają one uczucie swobody i niemal nieograniczonej wolności. To pojazd uniwersalny, który pozwoli Ci na nieskrępowane podróżowanie, jak i bezproblemowy dojazd do pracy, bez zamartwiania się o stanie w korkach lub poszukiwanie miejsca parkingowego.

Jaki kurs na motocykl?

Wszystko zależy od wieku kandydata na kierowcę oraz typu jednośladu, jakim zamierza się on poruszać.

Swoją przygodę z pojazdami w typie motocykla można zacząć już w wieku 14 lat. To minimalny wiek, w którym podejść można do zrobienia prawa jazdy kategorii AM. Pozwala ona poruszać się motocyklami o najniższej mocy. Kategoria AM zastąpiła tzw. kartę motorowerową, która obowiązywała do 2013 roku. Pozwala ona na jazdę motorowerem lub czterokołowcem lekkim typu quad.

Kategoria A1 to propozycja dla osób kończących 16 lat. Uprawnia ona do prowadzenia motoru o pojemności silnika do 125 cm3, o maksymalnej mocy 11 kW, w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,1 kW/kg, motocyklem trójkołowym o mocy maksymalnej 15 kW oraz pojazdami z kategorii AM.

Na jazdę szybszymi maszynami pozwala prawo jazdy kategorii A2. Ubiegać się o nie mogą osoby pełnoletnie. Zdany egzamin uprawnia kandydata na kierowcę do kierowania motocyklem, który ma maksymalną moc 35 kW i w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg, motocyklem trójkołowym o mocy 15 kW i pojazdami określonymi w kategorii AM.

Kategoria A to uprawnienia do poruszania się najszybszymi jednośladami. Kategoria A pozwala jeździć wszystkimi jednośladami bez względów na parametry techniczne. Kategoria ta uprawnia również do prowadzenia jednośladów z kategorii AM, czyli motorowerów i quadów. Prawo jazdy kategorii A można uzyskać po ukończeniu 24. roku życia lub po skończeniu 20. roku życia, o ile kierowca posiada od 2 lat prawo jazdy kategorii A2.

Motocykle w egzaminie na prawo jazdy

Jak widać, wyróżniamy aż cztery rodzaje prawa jazdy na motocykl. Każda z kategorii daje kierowcy uprawnienia do prowadzenia innych maszyn, dlatego na egzaminie możemy spotkać się z różnymi ich modelami. Model motocykla zależy także od ośrodka egzaminującego i może się to różnić w poszczególnych miastach w Polsce.

Na egzaminie kategorii AM można spodziewać się jazdy na Kymco KB 50 lub innym, podobnym skuterze albo odbyć egzamin na Junaku 904. Egzamin na kategorię prawa jazdy A1 odbywa się często np. na motocyklach Yamaha YBR 125 lub Honda CB125R. Egzamin kategorii A2 przebiega na zdecydowanie mocniejszych maszynach – przykładowo może to być Yamaha MT 07.

Egzamin na prawo jazdy kategorii A wymaga przetestowania kierowcy na mocnej, zaawansowanej technicznie maszynie. Najczęściej spotykanymi na egzaminach motocyklami dla tej kategorii są więc Suzuki GN 250, Honda CBF 250, Senke SK 125, Honda VTR 250, Suzuki Maraudera 250 czy Yamaha XG 250. Zanim przystąpisz do egzaminu, czeka Cię oczywiście kurs. Warto wybrać szkołę z jak najlepszymi rekomendacjami, doświadczeniem i w przystępny sposób przekazującą wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. By rozpocząć kurs w szkole jazdy, niezbędnym jest uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie. Jeśli chcesz się dużo nauczyć i poznać tajniki bezpiecznej jazdy motorem, zapraszamy do naszej szkoły motocyklowej Kraków!