Jaki motocykl do kategorii prawa jazdy A2

Na początek przypomnijmy, jakie wymagania musi spełnić pojazd dla prawa jazdy kat. A2. Musi to być: motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w motocykla o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla. Prawo jazdy można robić już w wieku 17+9 mc-y.

Egzamin państwowy można zdać już miesiąc przed ukończeniem 18 lat. Prawo jazdy kategorii A2 jest ważne w całej Unii Europejskiej. Dla tej kategorii nie przewiduje się prawa jazdy międzynarodowego – czyli poza Unią nie pojeździmy!

Jak zakupić swój pierwszy motocykl dla kat. A2? 

Sposobów na zdobycie motocykla dla kategorii A2 jest wiele. Można spróbować znaleźć na giełdzie pojazdy w stylu starych dwusuwów (np. CZ, MZ ETZ itd.), przy czym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż dwusuwy zazwyczaj są lekkie oraz bardzo mocne – tak w każdym razie mówi teoria, przy założeniu tej samej pojemności skokowej silnika. Zainteresowany ma zatem do wyboru trzy drogi.

  • 1. Zakup używanego motocykla, spełniającego wymagania kategorii A2 

Zakup używanego motocykla to droga najszybsza i wymagająca średniego wkładu finansowego. Jest to sposób, dzięki któremu bez kłopotów nabędziesz swój pierwszy motocykl! Ceny wahają się od 5 000-15 000 zł. Do najczęściej oferowanych należą Choppery i Enduro – chociaż jakiegoś ścigacza z pewnością także uda się upolować. Używanego motocykla dla prawa jazdy kat. A2 najlepiej poszukiwać w tak zwanej „Starej Unii”, ponieważ to właśnie tam kategoria A2 występuje już dłuższy czas. Poniżej przykładowe używki:

  • 2. Zakup motocykla ciężkiego i przeróbka we własnym zakresie

Zakup motocykla i samodzielne przerobienie jego parametrów to niekiedy najtańsza opcja. Dzięki niej można kupić coś mocniejszego, a następnie we własnym zakresie „zdławić silnik” metodą mechaniczną (przepustnica) lub elektronicznie (tutaj są dwa sposoby: albo przekładka modułu zapłonowego ze słabszą mapą, albo montaż tzw. piggy back, którym możesz potem do woli się bawić).

  • 3. Zakup nowego motocykla z salonu 

Zakup nowego motocykla w salonie to opcja dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na większy wydatek. Oferta jest bardzo szeroka, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni pojazd! Poniżej przedstawiamy kilka marek, którym warto przyjrzeć się w trakcie poszukiwania:

Instruktor kategorii motocyklowych w Rolminex

Jurek Gawłowski